top of page

„ INTERVJUU INSPIREERIVA NAISEGA „ – inspiratsiooni ja nõuandeid erinevatelt naistelt - PAMELA MARAN" Pane tähele ENDA, mitte teiste reaktsioone. Kui kipud teisi kritiseerima, märkama, mida valesti tehakse jne, siis see viitab millelegi, mida enda seest kõrvale lükkad ja endas aktsepteerida ei suuda. "

_______________________


PAMELA MARAN

Vaimne teejuht, Sleeping Yogini
1. Kelleks Sa lapsena saada tahtsid?


Mul on meeles pilt oma päevikust, mida pidasin umbes 9-aastaselt. Olin sinna kirja pannud, et tahan saada kirjanikuks... või näitlejaks. Näitlejaplaan oli mul keskkooli lõpuni ja käisin isegi Viljandi kultuuriakadeemias 12. klassi lõpus katsetel (seal oli muide ka praegune motivatsioonikõneleja Alar Ojastu). Jätsin järgmisesse vooru minemast, sest teadsin, et kui valin näitlejatee, siis neli aastat on eraeluga tsaupakaa. Olin värskelt arumunud oma tulevasse abikaasasse ja lapse isasse ning matsin oma lapsepõlve unistuse maha. Kuigi me hiljem lahutasime, siis ma teeksin endiselt kõik nii, nagu oli. Ilmselt ma ei oleks näitlejana siin, kus ma praegu olen.


2. Räägi oma karjäärist/elukutsest ja mis Sind selleni viis?


Vaimse teejuhina pole mul ette näidata ülikooli või diplomeid, seega on väga keeruline seda teekonda kuidagi dateerida. Ütlen ikka, et minu spirituaalne teekond algas 1988. aastal, kui ma ilmale tulin. Kasvasin kristlikus perekonnas, milles olid omad dünaamikad. Ema hakkas huvituma esoteerikast ja mõttemaailma saladustest, kui olin teismeline. Kodus käisid pidevalt mantrad: „solvumine tekitab nohu, peavalu = hirm, et mind ei armastata, põlvevalu = majandusprobleemid jne“. Lapsena avastasin Enn Loo raamatu „Võimle terviseks“, hakkasin asanaid praktiseerima. Niimoodi kildhaaval olen ma filosoofilises vaimus alati kasvanud. Ülikoolis õppisin ajakirjandust ja suhtekorraldust, magistrikraad on mul televisioonis. Mõlemat valisin ma eelkõige oma kirjutamisoskuse lihvimise pärast ja need on siis minu kirjutaja“karjääris“ olulist rolli mänginud.

Vaimsest teekonnast rääkides, olen osalenud pikkadel treeningutel Tais, Indias kui ka Eestis. Aga see kõik on väline. Igaüks võib käia koolitusel ära ja taguda rinda, et ta on nüüd spirituaalne. Ma usun, et me kõik oleme spirituaalsed. Minu teekond õpetajana tuleb eelkõige kaasa antust, mida ma varem pidasin negatiivseks: tohutu analüüsivõime ja detailimälu, mille abil ma olen suutnud inimpsühholoogia kihte laiali harutada; ja teiseks esinemisarmastus, mille tegelik tuum on suutlikkus nähtut-kogetut inimesteni viia. Kui neid kaht tööriista valesti kasutada, nagu ma varem tegin, siis võib analüüsimine lihtsalt luua baasi ärevuseks ja esinemisarmastus muuta taidlevaks klouniks. KÕIK inimese loomupärased omadused võib olla relv enesehävituseks või inimkonna teenimiseks. Nende kahe piiril seisab teadlikkus.


3. Mida see Sulle endale pakub?


Ma ei oska sellele küsimusele vastata. Ma teen seda, mida ma teen, sest mul ei ole muud valikut. Ma ei tee seda selleks, et sealt midagi saada ja ma ei analüüsi ammu enam, mida ma olen saanud. See on umbes nagu hingamine – ma lihtsalt hingan. Ma ei mõtle sellele, kui palju hapnikku ma saan ja milliseid organeid see korras hoiab.


4. Milline on Sinu eduka naise definitsioon?


Ma ei liigitaks mehi-naisi kuidagi erinevalt. Edukas inimene on see, kes on saavutanud sügava rahulolu.


5. Nimeta üks naine, kes on Sulle eeskujuks ja miks?


Emake Maa :) Mul pole eeskujusid ja seda sugugi mitte negatiivses mõistes. Ma imetlen igas naises midagi, mis paneb mind taas rohkem märkama ja nägema ka iseendas.


6. Milline Sinu tavapärane päev välja näeb?


Käesoleval perioodil ärkan ma umbes 8 paiku, aga tahan seda suveajal nihutada kuhugi 6 kanti. Esimese asjana sätin oma voodi veatuks. Seejärel söön, üle päeviti käin jõusaalis. Seejärel kirjutan üsna magamaminekuajani välja, ainsateks puhkusteks on pausid, mil ma süüa teen ja söön :) Praegusel perioodil ma ei praktiseeri väga, rääkides joogast või meditatsioonist. Ma olin aastaid väga sügavates praktikates ja ma tunnen praegu, et mul on vaja veidike aega elada „tavainimese“ elu. Ma tean, et ma jõuan oma sügavustesse tagasi, aga praegu valmistun ma selleks ette tavapäraselt toimetades. Spordiinimestele on ehk teada mõiste superkompensatsioon, siis ütleme nii, et ma valmistun vaimselt superkompensatsiooniks praeguse puhkusega :)) Kirjutan raamatut kuni sügiseni ohtra tempoga, käin mööda Eestimaad intervjuusid tegemas (tiny.cc/vanaisad – kel on saata vanaisade raamatu jaoks vihjeid!), vormin keha, kokkan palju... ja siis...


7. Mis Sulle Su töö juures kõige rohkem meeldib?


Kui me räägime tööst, siis ma ilmselt peaks rääkima kirjastuse tööst, sest vaimseid õpetusi ma tööks ei pea. See on minu missioon. Aga töö juures meeldib mulle kõige rohkem vast tulemuse nägemine :))) Hoida käes raamatut, nuusutada värsket trükvärvi... mõnus!

Ja missiooni puhul paneb mu hinges raketid paukuma, kui mõni inimene tuleb rääkima, kuidas ta on muutunud, avanenud, leidnud endas jõu ja usu... SEE on see, mille pärast missiooni tuleb jätkata.


8. Milline toidu- ja/või trenniharjumus aitab Sul terve olla?


Hetkel jõusaal üle päeviti, heal päeval sörkimine. Neli korda päevas söögi valmistamine, valkude jälgimine, rohke joomine, toidukarbikeste vedamine, kui pean teele minema. Praegusel perioodil see vaimustab mind väga. Ilmselt ma naeran selle üle aasta pärast, aga ma toimetan vaimustuse ajel ja see on nii äge!

Loomulikult tuleb hea tervis ka meelelaadist, milles on leppimist ja rahu.... enamasti :)))


9. Kuidas Sa oma vaimu vormis hoiad?


Kui ma ei ole just kirjutamas metsiku tempoga, siis hea meelega loen, ka inglise keeles. Ilmselt jõuan varsti taas meelepraktikate juurde tagasi, aga ka muul ajal jälgin pidevalt oma reaktsioone, mõtteid, teiste inimeste käitumist, loon seoseid.

Ka inimeste koolitamine ja õpetamine hoiab pidevalt meele teravana.


10. Millised isiksuseomadused on Sulle Sinu teekonnal abiks olnud?


Taas need, mida ma pidasin kord needuseks: meeletu kohusetunne, emotsionaalsus, kirglikkus, tulisus, unistamine, võimatutesse asjadesse uskumine.


11. Parim nõuanne, mida Sa oled saanud?


Thích Nhất Hạnh

„Kannatamine ja õnn toetavad teineteist. Nad on vastastikuses seoses. Nad on nagu vasak ja parem. Ilma vasakuta ei saa olla paremat.

Headus ja kurjus toetavad teineteist. Lootus kasvab mudast. Lootus ei saa kasvada kullast.

Lausu mantraid, et jõuda selle taipamiseni.

„Kallis, ma olen siin sinu jaoks.“

Kui sa kedagi armastad, siis parim, mida sa saad teisele pakkuda, on oma kohalolu. Kuidas sa saad kedagi armastada, kui sa pole kohal?

Teine mantra: „Kallis, ma tean, et sa oled siin ja ma olen nii õnnelik, et sa oled siin.“

Sellega märkad sa teise kohalolu ja paned teise olemisviisi õitsema.

Kolmas mantra, kui kallim kannatab: "Kallis, ma tean, et sa kannatad. Seepärast ma olen siin sinu jaoks."

Enne kui teed midagi, et aidata ja olla, toob juba sinu kohalolu leevendust.

Neljas mantra, kui sa ise kannatad ja arvad, et see on sinu armsa inimese pärast: "Kallis, ma kannatan. Ma püüan oma parimat. Palun aita mind."

Thích Nhất Hạnh


12. Millist nõu Sa annaksid 20-aastasele iseendale?


Kõik, mida sa üle elad, töötab sinu tuleviku heaks. Mitte ükski kannatus ei saa kunagi olema asjata.


13. Sõnad, mille järgi elada...


KÕIK juba ON täiuslik.


14. Milline on Sinu nõuanne lugejatele õnnelikumaks ja edukamaks eluks?


Pane tähele ENDA, mitte teiste reaktsioone. Kui kipud teisi kritiseerima, märkama, mida valesti tehakse jne, siis see viitab millelegi, mida enda seest kõrvale lükkad ja endas aktsepteerida ei suuda.

Mida rohkem hakkad vaimustuma teistest inimestest, leppima nende veidruste, iseärasuste ja nõmedustega, seda enam oled aktsepteerinud ja leppinud iseendaga – BRAAVO! Aga algus lebab ikka sinu sees.

Selleni juhatagu teadmine: kõik, mida sa teed, tunned, oled, tegemata jätad, vihkad, armastad – on täius sinus eneses. Sa ei pea midagi muutma, parandama, kuhugi kasvama selleks, et moodustuks „parem sina“. SA JUBA OLED TÄIUSLIK. Kõik kannatused, mida sa koged, on täiuslikud. Lahuta sellest duaalne mõtlemine – see on halb, see on hea – ja sa märkad täiust kõiges.


15. Kas Sul on lemmikraamat? Kui jah, siis mis see on?


„Eesti vanaemade lood ja salatarkused“ ning talvel trumpab selle üle vanaisade-raamat. Kui selle läbi loed, siis saad aru, kui hästi me elame, kuidas meil on KÕIK olemas, et olla õnnelik. Samas on hea indikaator see, kui sa ei suuda neid lugusid lugeda – varjad ja peidad oma südamevalu. Mõlemal juhul hea avastus oma sisemaailma kohta :)


16. Keda soovitaksid mul järgmisena intervjueerida?


Väe talu perenaist, kes korporatiivmaailmast pojaga maale kolis ja sinna talu lõi: Kristine Põldver.


17. Kui lugejad soovivad Sinuga tööalaselt ühendust võtta või Sinu tegemisi jälgida, siis kuidas nad seda teha saavad?


FB: Sleeping Yogini


Aitäh!

1,045 views0 comments
bottom of page